Soe sai

Pott- Iittala Sarpaneva malmpott

Ma ei pea end küpsetiste, ega üldse kokanduskatsetuste maailmas eriti andekaks. Eriti küpsetiste. Ja siis nendes toitudes mis sisaldavad endas liha. Tainastesse satub alati liialt vähe suhkrut või kaneeli või mis iganes maitse andma peaks ja liha ei suuda ma toorena kättegi võtta, rääkimata siis selle poest ostmisest, pannile või ahju asetamisest ja muust, mis sellega kaasneb.

Näiteks, hiljuti oli mul üllas plaan valmistada safranisaiu- ostsin imekallist maitseainet ja olin nii meeleliselt kui ka kõiges muus selleks õndsaks protsessiks valmis. “Muidu on ilusad, aga ehk võiks natukene rohkem suhkrut olla”, oli mu peamine tagasiside.Aga ma proovin veel, mis sellest, et jõulud on juba möödunud ja sedasorti saiad pigem nende pühade hulka kuuluvad.

Pott- Iittala Sarpaneva malmpott

Aga kui ma jõulukingituseks selle, enda suurima Iittala unistuse sain, siis teadsin, et üks õige skandinaaviapärane sai peab siit tulema. Ja tuli! Ma sain hakkama! Küll teise katsega, aga… (esimesel katsel jätsin taigna ööseks kerkima ahju, taignakergitamise reźiimile, mis..tegi taignast krõbeda koorikuga liimi)

Pott- Iittala Sarpaneva malmpott

Ja mis ma siis tegin? Kombineerisin retsepti mitmest loetud õpetusest.

 • 240 grammi vett
 • 70 grammi pruuni suhkrut
 • 1 pakk kuivpärmi
 • 2 spl oliivõli
 • 360 grammi jahu (kui tahad kasutada ka täisterajahu, siis sega see näiteks mõne muu jahusordiga)
 • 1,5 tl soola
 • rosmariini

Vala soe vesi mõnda kaussi ja sega sisse suhkur. Seejärel lisa kuivpärm ja kui kõik on omavahel segunenud, lase segul kuskil soojas kohas 10 minutit seista.

Lisa sool ja õli ja seejärel hakka segusse vähehaaval jahu lisama. Mina kasutasin Electroluxi masinat, mis leian, et teeb alati protsessi hulka puhtamaks ja lihtsamaks. Kui kogu jahu on lisatud, lase masinal (kindlasti koos taigna otsaga) tainast segada niikaua, kuni tainas poti küljest lahti lööb ja ühtlane tundub. Seda kõike saab muidugi teha ka käsitsi ja eks nii ongi rohkem südant ka sees.

Nüüd pane tainas kuskile sooja kohta, mina kasutan ahjus eraldi taignakergitus funktsiooni, seisma umbes tunniks ajaks.

Kasutasin saia tegemiseks malmpotti ja valmistasin selle ette nii, et määrisin sisu oliivõliga kokku ja panin ahju 200 kraadi peale sooja. Kui ahi oma temperatuuri saavutanud oli, panin kerkinud taigna potti, heitsin katteks natukene rosmariini ja suskasin kaane peale ja asetasin ahju tagasi, 200 kraadi peale ja pooleks tunniks. Seejärel võtsin kaane maha ja lubasin koorikul 15 minutit krõbedaks muutuda.

Ja valmis see SAIgi!

2 Comments

 1. 08/01/2020 / 10:38

  Wow! See pott näeb nii übelahe välja ja sai tekitas proovimistahet. Aitäh!

  • Miramii
   Author
   13/02/2020 / 11:28

   Nii tore!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *