Küünaldega pimeduse vastu

Iittala küünlaalused

Oleme nüüd nendel novembrikuu viimastel päevadel end taas Viimsisse sisse seadnud. “Sisse seadnud” ei kõla küll hetkeolukorda arvestades just päris õigesti, aga oleme vähemalt mõtetega jälle siin, siinse kodu sees ja ümber ja keskel.

Meie kodu oli pea kaks aastat välja üüritud ja nii ei oodanud meid siin ees see teada-tuntud kodutunne vaid külmad ja kõledad seinad ja põrandad, kus olid kõik kunagised mälestused vaid õrnalt aimatavad, mitte käega katsutavad.

Iittala Virma lamp

Et sellesse korraks võimust võtnud pimedusse leevendust tuua, panin ma esimesel päeval kõikidesse küünlaalustesse ja küünlajalgadesse põlema küünlad. Mõtlesin, enne nende läitmist, et nii saadan minema kõik võõra ja tuletan end seintele ja koduhingele taas meelde. Nii pea, kui olin viimase küünla, kogusin nad aknalauale kenasti kokku, süüdanud, täitus mu väikene aialapp lindudega. Pisikene Bella luges- “üks väike ind, kaks väike ind, kolm väike ind..” ja kokku sai neid lausa seitse. Lihtsalt nii palju numbreid ta veel ei tunne. Ja lindudest ja küünaldest ongi saanud mu segaduse lohutus. Kui ümbritsevad kastid enam kuidagi lõppeda ei taha ja nendes leiduv on neisse just kui kohatult kinni liimitud, võtan ma oma roosa välgutaja, süütan küünlad ja istun hetkekeseks linde loendama. Minu küünlad ja minu linnud.

Teine asi, millega üleüldise päikese ja valguse puudumise vastu võidelda, on muidugi lambid. Meie Pärnu kodu polnud kindlasti nii valgusküllane, kui Viimsi oma on. Aga kui on kahes toas maast laeni aknad ja terve seina ulatuses, siis on see valguse küllus pigem loomulikum, kui tavaliste akendega kodukeses. Aga ikkagi, elame ju sellises hallis kliimas ja nii peab ikkagi muul viisin valgusvihke siia sinna viskama. Muidugi lampidega. Te kindlasti mu “nurga reeglit” juba teate. Noh, et valgustada tuleb iga toa nurk ja kohe on hopsti hubasem olek. Seekord paigutasin elutoa ühte nurka Iittala Virva lambi. See on üks suursugune isend ja peab olema vaadeldav toa mitmest nurgast. Armastan esemeid, mis annavad edasi seda päris disaini, kunsti. See, nagu arvata juba võib, on kellegi poolt ise puhutud.

Kuidas sina end sügise eest peidad? Mis abinõud oled kasutusele võtnud?

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *