Jõulusoojus

Sellel aastal on meil üsna tagasihoidlikud jõulud. Ei ole kuuske, ega rohkelt kaunistusi. Põhjust vist kaugelt  otsima ei pea – nimelt on meie peagi kümne kuuseks saav noor daam juba kaks nädalat kahel jalal ringi tatsanud ja see tähendab, et ta pääseb veel kergemini ja lihtsamini kõigele ligi, mis meie kodus leidub. Ja kui aus olla, siis selles kodus polegi kuusele õiget ruumi. Seal, kuhu see hästi passiks, laiutab meie Ivar (IKEA veiniriiul) ja trepi alla kuidagi ka panna ei tahaks, kuigi tundub, et naabrid just nii teinud ongi. Aga las ta olla, sest sellel aastal on meie kodu keskpunktiks hoopiski kamin! Päris-päris-bioetanooliga töötav- ilus-valge kamin!

 

 

Kaminad on jõuludel tõelised tujuloojad. Olgu, peamiselt saavad selle tööga siiski hästi hakkama õiged, puuküttega tulekolded, aga ma ei ütleks, et meie pudelist tuleva tulega kaminapoiss vähem jõulutunnet luua oskaks. Pole midagi paremat, kui soojendada tass glögi, haarata kaasa paar beebi käte vahelt pääsenud piparkooki, istuda oma elava tulega kaiminakese ette ja lugeda  kui mitu päeva on veel jõuludeni! Või noh, raamatut võib ka lugeda. Minul on selleks hetkel “Metsaköök”, mis lootusrikkalt kevadest ja suvest unistama paneb.

 

 

 

 

Meie uus pereliige on pärit Elav Tuli veebipoest ja see on mudel Qube Small, valges värvis. Valisin selle järgnevatest kriteeriumitest lähtudes:

 • Head mõõdud, 800mm x800mm ja mahub vajadusel meie igasse tuppa, ning oma 45kg kaaluga pole ka üüratult raske tõsta. Sama mudelit saab ka suurena- Qube Large, mis on sama kõrge, aga 1200mm lai ja kus sees on ühe põleti asemel kaks.
 • Kergesti teisaldatav, sest all on pisikesed rattad.
 • Saab kasutada ka õues! Mis on ju hästi tore. Kujutad ette suveõhtut, kus grillil söed juba ammu jahtunud aga juttu jätkub kauemaks. Sellisesse pilti sobiks üks terrassile veeretatud kamin imehästi!
 • Minimalistlik välimus. Seega sobib see meie praegusesse, pigem modernsesse, kaootilisse koju, kuid sama hästi sobib see ka järgmisse..no, natukene teist stiili elamisse ;)
 • Saad leegi suurust sättida!

 

 

 

Enne sedasorti kamina valimist oli mul tegelikult mõned küsimused. Et olla ikka kindel, et see üsna kallis asi ikkagi õigesti valitud saab. Kui sina oled samalaadse mõtte endale pähe istutanud, siis ehk saad ka minu leitud vastustest abi. Ja siinkohal tuleb tõdeda, et muidugi on ka turul soodsamaid, peamiselt Poolas valmistatud biokaminaid, kuid nendega võrreldes on Elav Tuli biokaminad raskemad (seega ka ohutumad), valmistatud terasest (mitte mõnest kergesti ülekuumenevast metallist), värvitud selleks spetsiaalselt mõeldud värviga (tuleohutus, taaskord) ja kvaliteetse südamikuga, mis sind aastaid rõõmustada suudab,

Minu kamina põleti suudab endasse mahutada 1,5l bioetanooli. Kui põletisse on terve see kogus ära valada, siis suudab kamin kokku põleda umbes 6h järjest. Küll aga, kui sa tead, et sa 6 tundi kamina tuld ei vaata, ei tasu seda suurt kogust põletisse ära valada- nimelt aurustub bioetanool üsna kiiresti.

Bioetanool ei ole tervisele kahjulik. Bioetanooli valmistatakse orgaaniliste jäätmete lagundamise teel. Kuumuse abil destilleeritakse suhkur ning suhkru või tärklise kääritamisel saadakse etanool. Näiteks pressitakse suhkruroost mahl välja ning see kääritatakse. Bioetanooli valmistatakse ainult orgaanilistest jäätmetest. Bioetanool põleb täielikult, vabastades soojust, pisut veeauru ja süsihappegaasi.  Bioetanooli teeb eriti keskkonnasäästlikuks see, et selle tootmiseks vajalikud taimed ja puud seovad kasvades atmosfäärist kahjulikku süsinikdioksiidi – seega teevad õhu puhtamaks ning vähendavad kasvuhoonegaase.

Info: elavtuli.ee, wikipedia

 

 

Kamin ei lähe kuumaks ja, kui oled pidevalt lähedal, siis võid sinna asju peale panna küll. Küll aga soovitavad tegelikud tuleohutusnõuded kõik muud asjad kaminast vähemalt meetri kaugusel hoida. Mina põletasin enne kaminat paar tundi ja katsusin selle pealset- see oli kergelt soe, aga mitte kuidagi kuuma poole kalduv. Mina panin kamina peale laterna, küünlad ja mõned eukalüptioksad. Ja kui kaminas tuli ei põle, ripuvad seal “kamina kohustuslikud” jõulusussid, mis saatis mulle LoLo. Jõulutunne on loodud hetkega!

Kaminat süüdates on leek alguses sinine ja väikene. Mõnda aega põledes läheb see ikka päris tule tooni ja tõuseb hulka kõrgemale ka.

Kamin annab päriselt ka sooja. Meil on see, nagu piltidelt näha, elutoas ja peale kaminas tule süütamist, keerame kõik radikad maha. Nii, et lisaks silmailule, on sellest ka päriselt sooja-kasu!

 

 

 

 

 

Kas see on oma hinda väärt? Jah-jah-jah! Eriti just seetõttu, et saad seda vapralt läbi elu kaasas vedada, sest mingit lõõri külge kinnitamist ei ole. Lisaks on need, Elav Tuli poolt müüdavad kaminad oma välimuse poolest väga minimalistlikud ja sobivad, nagu eelpool mainitud, hästi erinevates stiilides interjööridesse.

Kui aga kohe sellist summat välja käia on raske, siis on võimalik kaminaid osta ka järelmaksuga. Siin kohal panen aga südamele, et enne oma võimalused kindlasti välja arvutaksid ja hetkeemotsioonidest ei lähtuks.

Mis sa arvad, jõuad veel jõuluvanale kirjutada, et ühte biokaminat ka endale soovida?

Share:

6 Comments

 1. Krista
  20/12/2017 / 20:26

  Mis teie Pärnusse kolimise plaanist on saanud? :)

  • Miramii
   Author
   20/12/2017 / 21:50

   Peaaegu igas postituses on vihjatud, et kodu nr. 1 ja kodu nr. 2 :D Ehk siis..peagi-peagi ehk pikemalt. Perest 1/3 on juba suht Pärnakas ;)

 2. Aire
  21/12/2017 / 11:50

  Olen väga õnnelik, et leidsin Sinu blogi. Aitäh nende kirjatükkide eest !
  Ilusat pühadeaega !

  • Miramii
   Author
   21/12/2017 / 11:53

   Aitäh Aire sulle, et oled minu lugeja :) See on nagu üks parimatest jõulukinkidest.

 3. Katrin
  22/12/2017 / 15:50

  Tahtsin küsida, et kuidas toimub Sinu puhul kodukujundamise protsess. Kas planeerid kõik korraga ette, et mis on tervikkontseptsioon, kuhu täpselt mis mööbel, kuhu kunst jne? Või toimub see pigem jupphaaval, nt näed poes ilusat tooli ja tunned, et kohe pead selle kuhugi mahutama, või alustad ühest toast ja siis võtad järgmise ette?

  Igal juhul suur tänu oma kodu lugejatega jagamast ja kõike head uueks aastaks!

  • Miramii
   Author
   23/12/2017 / 11:42

   Tere Katrin!
   Ideaalis võiks see just niimoodi käia, nagu sa oma kommentaari esimeses pooles kirjeldad. Mina olen aga üks püsimatu hing ja kuigi enne iga kodu kätte saades on mul plaanid enda meelest ülihästi paigas ja selged, siis sisse kolides muutub kõik kardinaalselt ja hakkan lihtsalt ühest otsast pihta. Aga see oli seni. Järgmine, kodu nr. 2, on üsna nõudliku olemusega ja seal päris nii teha ei saa. See on oma detailidega juba üsna ette ära öelnud, mis ta olla tahab. Mina aga ei ole kunagi sellist stiili kodu sisustanud. Küll aga on seda mu ema ja nii saan temalt nõu küsida. Ja eks olen end nüüd pisut harinud ka. Ei jõua ära oodata, et sellest pikemalt rääkida, aga enne notarit ei julge midagi kuulutada. Oleks kõik läinud nii, nagu mina tahan, oleks me ammu juba uues kodus, ühes teises. :)

   Ilusaid jõule ja edukat uut aastat sullegi, Katrin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *