Kuidas pesu puhtaks saab

Enne meie pere väiksemat liiget, ei olnud pesupesemine just eriline kunsttükk- kord nädalas laadisime masina kolm korda täis ja asi ants- valged, värvilised ja mustad asjad. Vahel, väga harva, tegime eraldi korra villaste toodete tarvis- need lihtsalt ei määrdu nii kergesti ja suurt pesu vaja pole.

Nüüd on asjalood hoopis teistmoodi- esimese asjana muidugi vahetasime me välja oma eelmised Arielid ja Persilid ja mis kõik reklaamidega pesuvahendid ja kasutame ühest loodussõbralikust poes saadavaid, kus kanister on koguaeg su enda oma ja seal käid vaid täitmas. Teemaväliselt- nii ostame me ka kodukeemiat ja muud sellist. Vähem pakendeid on vaid üks positiivne asi selle kõige juures.

Ja siis on saanud ühest pesupäevast õige mitu. Nimelt ei ole meie pere omanduses just väga palju riideid ja lapsevanemad teavad vast isegi, et üle ühe päeva peab mõni riideese harva vastu. Ja kui enne olid villased kampsikud meil selline, mitte igapäevane riietusese, siis nüüd on seda villast igal pool- Bella (nimetame teda nüüd blogis niimoodi, kuigi see pole ta päris nimi) garderoobis on nimelt villased kampsunid, villased püksid, villased sokid, villased pidźaamad, villased pluusid, villane soe pesu, villased komplektid, villased tekid jne.jne. Seda on üks õige suur hulk!

 

Ja siis, millele me enne mõtlema ei pidanud, on need ultraomadustega õueriided. Kombekas- kõige kindel, muidugi, kindad- veel kindlamad, softshell riided ja mis kõik muu, mis lapsel välistingimustes maailma avastada lubab, seal juures ise täiesti soojaks-kuivaks jäädes. Arvasin esialgu, et nende pesemine ei erine muust, aga kus sa sellega. Valesti pestes võid hävitada nende omadused nagu naksti ja kui pisike laps rääkida ka ei oska, võib asi lõppeda aknast kauni sügise piidlemise ja enda süüdistamisega.

Mina olen oma pesumasinast varem rääkinud SIIN ja olen sellega endiselt väga rahul. Saame pesta ja kuivatada ja linaseid riideid uuesti pehmeks aurutada. Pisikeses korteris hea kaaslane.  Ja kui mind algselt igasuguste asjadega hoiatati, et kuivati teeb väikese ruumi saunaks ja, et 2in1 masinas pole see funktsioon kuigi kiita, siis kahjuks ei saa ma nende väidetega selle masina puhul kuidagi nõustuda. Kuivatiga masin on mu meelest igati etem, kui kuivatita (kui pole võimalik kuivatit eraldi juurde panna, muidugi) ja jäävad ära kuivava pesu hunnikud korteris. Meil pole ju siin Pärnus rõdu ka. Ja Viimsis näiteks, ei tohigi rõdul pesu kuivatada.

AGA! Meie masina ostmisest on ju juba 3 aastat mööda läinud ja nüüd õnnestus ema-isa juures hulka uuemate mudelitega kokku puutuda. Ja..ohsa! Nende kodus on sauna eesruumis palju rohkem ruumi, kui meie kummagi kodu vannitubades ja nii said nemad ikkagi kaks masinat eraldi paigutada ja seda isegi mitte tornina. Nende pesumasin on Electrolux EW8F328S, ehk SEE ja kuivati Electrolux EW9H378S, ehk SEE. Ja natukene teeb kadedaks küll. Olen ju super-suur lasteriiete fänn ja tahan, et kõik Bella riided peale väikseks jäämist ka uusi kandjaid rõõmustada suudaks. Olen elanud üürikodus, kus oli selline masin, mis riided kivikõvaks jättis. Huh, õnneks on need ajad läbi. Aga ema-isa masin on näiteks selline, kus on süsteem, mis suudab ära aktiveerida pesuvahendite osakesed enne pesu pesemist ja nii lubab, et riided on pehmed ja hästi pestud, samal ajal, kui tekstiili pole kahjustatud. Lisaks, nagu minu endagi masin, kohandab pesumasin ennast vastavalt pesu kogusele- nii ei kulu üleliigset aega, vett ja energiat pesu pesemisele. See tähendab seda, et sa ei pea end maailma ees süüdi tundma, kui on vaja vaid järgmise päeva komplekt masinasse visata- masin ei tee midagi üleliigset!

Minu pesumasinal on 20- minuti pesu programm ja siis tavalised. Aga umbes paar tundi kulub vist ühe keskmise masinatäie pesuks. Vanemate masin on aga täiustatud ja nii saab juba alla tunni aja oma pesu laitmatult puhtaks. Seega on ajalukku jäänud need ülipikad pesumasina pesemised. Mäletan, et ühes üürikodus pesi masin ühte masinatäit peaaegu terve päeva! Ulme.

Lisaks on põnev vanemate masina juures veel:

Eraldi Denim programm. Ka teksapüksid on sellised asjad, mida eriti pesta ei tasuks. Kunagi kandsime R’iga Nude’i pükse ja nendega käib kaasas tegelikult selline naljakas asi- kes kauem suudab ilma pükse pesemata neid sisse kulutada. Ostad teksad, käid nendega mitu kuud- aasta, siis paned pessu ja näed oma elu nende peal. Sisse on kulunud mobiiltelefoni jälg, rahakoti koht ja sinu “istumismuster”. See selleks, kuid eraldi teksade programm võiks olla küll.

Outdoor programm- sellega tegime katse ja pesime puhtaks pisikeste inimeste sügisporised riided. Komplektid said puhtaks, mis tegelikult suur kunsttükk ehk polekski, aga südamepõksudes katsetasime, et kas ka veekindlus on alles jäänud. Vedas. Oli. Minu laps on veel õige väike, aga kujutan ette, kui vajalik selline nupp nendele vanematele on, kes oma porist tilkuvad lapsed lasteaia värava vahelt kinni püüavad.

Duvet – ka selle programmi testisime kiirelt ära. Mu vanemad elavad pealinnast eemal ja neil on neli last. Nii on külalisi aeg-ajalt ikkagi tulemas ja minemas ja kuna neil on ka kaks lapselast, siis on igasugused õnnetused kerged tulema. Kuna pesumasin on hästi suur, pole ühe teki pesu väga keerukas. Eriti, kui selleks lisaprogramm on, eks. Tekk sai puhtaks, sisu ei tõmbunud tükki ja säilisid kõik teki esialgsed omadused. Kas te pesete tekke-patju kodus või viite keemilisse?

Allergia vastane programm- samuti väikeste lastega peredes  väga tänuväärt nähtus. Selles kombineeritakse pesu tõhusa auruga, et baktereid hävitada. Tegelikult oleks seda omadust tore kasutada ka meie peres, kus selliste allergiatega liikmeid pole. Aga puhtam on ju alati parem, eks.

Ja muidugi on neil ka kõik tavalised asjad, nagu villa pesu, siidi pesu, ökoloogiline pesu, puuvillapesu, kiirpesu, sünteetilise pesu jne.

 

Postitus sündis koostöös Electroluxiga

Share:

3 Comments

 1. Lizzy
  18/10/2018 / 19:49

  Miks Viinsis ei tohi rõdul kuivatada? Ma 3 aastat kuivatan :D

  • Liis
   20/10/2018 / 22:26

   Tõepoolest, mind hakkas samamoodi huvitama, et miks ei tohiks rõdul pesu kuivatada. Olen ise samuti Viimsikas ning siin-seal hakkab ikka silma, kui pesu rõdul kuivatatakse (isiklikult ma selles probleemi ei näe). Ma natuke uurisin Viimsi valla heakorra eeskirjast ja mulle tundub, et piirang hakkab kehtima sellest hetkest, kui pesu ületab rõdu piiret. Küll aga siin on juba eraldi mõttekoht sellele, kui rõdu on natuke nö. “läbipaistvam”, et alates mis hetkest algavad piirded… kui üldse.

   • Miramii
    Author
    20/10/2018 / 22:43

    Mhmh. nn. läbipaistvas ei tohikski ja paljud seetõttu need pillirood ette pannud :P

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *