Beebiga kruiisil!

Beebiga reisimine pole naljaasi- seda öeldakse igas foorumis, tõdevad kogenud sõbrannad ja hoiatavad vanemad. Aga me ikkagi nagu tahtsime. Sisimas pidasime plaani mõnest vahvast vahemerepuhkusest, kuid beebi ja ligi kolmkümmend soojakraadi pole samuti vist suurim rõõm ja nii otsustasime need lõbud lükata sellesse aega, kui preilil sammud selged ja ka ise erinevatest lõbustustest rõõmu tunda saab. Aga mis siis teha, kui ikka nagu..tahaks. Meie otsustasime ühendada lõbu ja päris vajadused ja minna hoopiski kruiisile. Ja mitte sellisele kruiisile, et Tallinnast Stockholmi, vaid sellisele, kus vahepeal ka Helsingis ringi jalutada saab.

 

 

Viking Lineiga saab just niiviisi reisida ja see on hästi mugav. Seda mitmel põhjusel-

 • Viking Line peatub Helsingis Katajanokka sadamas, mis on kesklinnale ääretult lähedal ja seega saad beebi ja vankriga mõnusasti kesklinna jalutada nii, et ühistransporti kasutama ei peagi.
 • Helsingisse sõites (või sealt tagasi) saad võtta soodsa raha eest ka kajuti. Beebiga reisimisel on see suureks plussiks, sest kindlasti soovib ta 2,5 tunnise reisi ajal natukene tukastada või rahulikult aknast välja vaadates süüa.
 • Vahepeatus Helsingis pole liiga pikk ega ka liiga lühike. Jõuad täpselt nii palju ära teha kui jaksad ja seda ilma beebit liialt koormamata.
 • Helsingist Stockholmi sõites on kajutite valik hästi suur, kuid hinnaerinevused ei võta põlvist nõrgaks. Nii saad täiesti mõistliku raha eest võtta õdusa perekajuti, kus on ruumi vankrile, ette broneerides ka beebivoodile ja kus ruumi ka kõigele muule, mida beebiga reisides on ilmselgelt palju.
 • Hästi vastutulelik laevameeskond. Nii ei jäänud üheski kohas beebitoit soojendamata ega keedetud vesi saamata. Saime kõike kiiresti ja naeratuste saatel ilma, et oleksime tundnud end liialt tüli tekitamas.
 • Suur valik erinevaid restorane, millest enamuses on väga mõnus ka beebiga olla, sest ruumi on piisavalt ja vanker kellelegi ette ei jää.

 

Mida tegime meie?

 

Meie plaanid olid üsna lahtised ja eesmärk oli pigem perega toredasti aega veeta. Küll aga oli siiski mul valmis tehtud väikene nimekiri kohtadest mida kindlasti külastada tahan. Mõni aadress oli küll aegunud, aga üht-teist toredat leidsime me siiski. Panime plaani täpsemalt Bistro Bella hommikusöögilauas, erinevaid toite proovides paika. Hommikusöök oli eirates varast hommikutundi siiski rõõmsat siginat-saginat täis ja kõigil oli hea meel just alanud reisi üle. Mina sõin lõhe ja erinevaid köögivilju, R. pani aga kokku oma enda gurmeevõileiva ja jõi musta kohvi. Meile meeldis, et laudu oli palju ja kohtade leidmisega, kuigi saal oli rahvast täis, probleemi ei tekkinud.

Käes on sügis. Peale  seda, kui oma kohvrid sadama terminali kappi jätsime (ka suur kohver mahub ära), suunasime me sammud Viking Line’i terminalist mitte väga kaugel asuva Starbucksi poole. Sest noh…pumpkin spice latte on üks suurimaid sügisekuulutajaid kohvikute maailmas, millest olin juba terve aasta puudust tundnud. Sinna jalutades, saad sisse põigata ka näiteks Iittala poodi või vaadata erinevate butiikide jalustrabavalt kauneid või köitvalt põnevaid vaateaknaid.

 

 

 

 

Kohvikust mitte väga kaugel asub minusuguste meka, Helsinki Design Districk. See on väikene osa linnast, mis on täidetud erinevate poekeste, silmatorkavalt ägedate juuksurisalongide ja põnevate kohvikutega. Kui oled ostlemistuhinas või soovid lihtsalt inspiratsiooni koguda, on see õige koht jalutamiseks. Sinna saab nii:

Jalutad Katajanokka sadamast otse linna poole, kuni jõuad Stockmanni kaubamajani, sealt lähed üle tee ja võtad suuna paremale. Ühel hetkel keerad suurelt teelt vasakule ja peamine ala jääbki kuskile sinna.

 

 

 • Zarro – Frederikinkatu 37

Hästi äge sisustuspood Helsingi kesklinnas. Kaubamärkidest on esindatud &tradition, HAY, Jonathan Adler, Menu ja paljud teised. Pood, kus sul läheb kindlasti rohkem aega, kui arvestanud oled.

 

 

 • Zicco – Frederikinkatu 18

Kui sa oled huvitatud kvaliteetsetest lasteriietest või hästi lahedatest mänguasjadest ja lastetoa sisustustoodetest, siis see on täitsa õige pood kuhu minna. Lasteriiete brändid olid näiteks Ebbe ja Billieblush, mis mõlemad meeldivad mulle väga-väga. Mänguasjad olid samuti pigem puidust ja keskendunud isetegemisele ja loomingulisele arendamisele. Lisaks meeldis mulle, et poodi sai imelihtsasti vankriga sisse ja seal sellega liiklemine polnud peavalu.

 

 

 

Kui ma väike olin, armastasin üle kõige maailmas käia kirjatarvete poes. Osta lõputult kokku erinevaid pliiatseid, pastakaid, märkmikke ja märkmepabereid. Mäletan väga hästi neid liblikaid mis mu kõhus olid, kui Tondi trammipeatuse juures olevasse kontoritarvete poodi jõudsin, et oma järjekordne taskuraha pliiatsite ja kustukate peale kulutada. Pole ime, et see pood on alati üks kohtadest, mida Helsingis olles kindlasti külastada tahan.

 

 

 • Domus Classica Erottajankatu 11 –  mul on mõtetes üks maja. See maja on natukene vana ja väsinud ja ma ei tee sellega suurt muud, kui korrastan õige natukene elamisväärseks. Ja siis panen elektrijuhtmed väljast jooksma, magamistoa seinale kraanikausi ühes pesukausiga ja sinna me põgeneme mõnusatel suvepuhkustel. Seda maja veel pole, aga kui see kunagi on, siis aitab Domus Classica pood välja kõigega, mis meil seal vaja läheb. See pood on äge ka neile, keda lihtsalt industriaalne sisustamine või rustikaalne lihtsus köidab.

 

 

 • GranitBulevardi 2 –  see näeb välja umbes nii, nagu oleksid mu kööki astunud. Samuti sisustuspood, mis pakub silmailu eelkõige neile, kes industriaalsusest vaimustuses või, kes soovivad, et nende köök kohalikku kohvikut meenutaks. Kõik Pinterestis nähtu on seal olemas alustades tuledest, lõpetades purkide, nööride, tahvlite ja harjakestega.

 

 

 

Kõige parema toa mähkimiseks ja söötmiseks leidsime me Stockmannist, lastekaupade korruselt. Seal oli mähkimiseks ruumi kahele ja võimalus ka toitu soojendada kui selleks vajadus olema peaks. Ruum söötmiseks oli küll pisike, kuid selline kuhu ka lutipudelist toitvad isad kenasti ära mahuvad ilma, et nad kedagi piinlikkusse olukorda paneksid. Ka asukoht oli väga mugav- Stockmann asub ju täitsa kõige keskel.

Peagi hakkas aeg nii kaugele tiksuma, et oli tark sammud uuesti Katajanokka sadama poole seada. Küll aga soovisime me veel turult läbi käia. Sealt leidsime laheda kohviku Story, mille köök oli küll meie saabumise ajal juba suletud, kuid kust siiski võileipsi ja kohvi osta saime. Helsingi Vana Kaubahall on tegelikult üldse ideaalne koht kus oma viimane peatus teha- sealt leiad suurel hulgal erineva kaubaga lette, kust näiteks kvaliteetset liha või juustu kaasa osta või kus mõnes kohvikus laevale minekut oodata.

 

Viking Line Gabriella

Laeva sisenedes oli kohe kuidagi mõnus tunne. Minu mälupiltides on laevad pigem kasiinot meenutava sisekujundusega, kuid Viking Line Gabriella oli hoopiski päris-päris laeva moodi. Nii meenutasid laeva seinad osaliselt hoopiski laudist ja sinine-valge-kuldne tonaalsus lisas sellist luksuslikku merereisi hõngu veelgi enam. Korruste vahepeal laiutasid seintel vanad mereteemalised pildid, mida nii mõnigi pisipoiss pikemalt vaatas ja mille kohta nende vanemad seletust andma pidid.

 

 

 

 

Ka meie kajut meenutas pigem hubast magamistuba kui tavalist laevakajutit. Kuna broneerisime üsna hilja ja head kajutit lähevad kui soojad saiad, siis pidime leppima akna asemel hoopis hästi suure lillepildiga seinal. Millest polnud midagi, sest meie preili armastab lilli üle kõige ja tundis sellest suurt rõõmu. Tuba ise oli hea suurusega- sinna mahtus ära meie üsna palju ruumi võttev vanker, ka päris suur kohver ja siis kõik need ostukotid mis vahepeal juba tekkinud olid. Peeglilauale saime panna kõik beebi toimiseks vajamineva ja lisavoodile valmistasime mähkimiseks sobiva koha. Ka vannituba oli vist pisut suurem kui tavakajutis ja nii oli seal lahedasti ruumi, et lutipudeleid pesta või end laevas seiklemiseks valmis panna. Sest laevas on teha päris-päris palju!

 

 

Ühe asjana tahtsime kindlasti beebile teisi lapsi näidata ja mis selleks parem saaks olla kui mängutuba. Olime seal hästi hoolsad, et ta peale millegi puudutamist endale käsi suhu ei paneks, kuigi Viking Line oli bakterite probleemi vähendamiseks paigaldanud mängutoa ette käte desinfitseerimise punkti. Hea mõte! Aga parem karta kui kahetseda, sest kunagi ei tea millal mõni marakratt suures mänguhoos hügieeni peale mõtlemise unustada võib.

Mängutoas oli alati köitev pallimeri ja lisaks muud lõbustused videomängude ja mänguasjade näol. Tegelikult pole meie beebil veel sooja ega külma millega ta mängib, aga noh, esmakordsete vanematena tahtsime seda mängutoa lõbu temaga jagada.

 

 

 

Kui mängutuba oli uudistatud, hakkas pisipreili õhtuse une aeg kätte jõudma. Sättisime ta mugavalt vankrisse ja sõidutasime magava lapse Viking Buffet’ restorani, kus kavatsesime Rootsi laua mõnusid nautida. Kui ma aus olen, siis olin varem kuulnud laevade Rootsi laudadest nii mõndagi ja pigem mitte head, mis tekitas meis kerget skeptilisust. Kui ma vaid oleksin seda ette teadnud! Vähemalt Viking Line‘i Rootsi laud teeb küll silmad ette nii mõnelegi restoranile. Seal oli midagi kõigile- taimetoitlastele, mereandide armastajatele, lihanautijatele, friikad-viiner usku lastele ja salateid neile, kes just seda ihkavad. Alustasin uljalt taimetoitlaste osast ja suurte valikute tõttu ma lauas väga palju kaugemale ei jõudnudki. Ja suuresti vast ka see tõttu, et nägin silmanurgast saali kaugemas osas juustuvalikuga lauda, kus olid esindatud erinevad juustud ja ka nendega sobivad moosid. Ja need, kes mind hästi tunnevad, teavad mu juustu lembust. Eriti siis, kui juustumoosid ja muud lisavidinad ka juures on.

Veel meeldis mulle, et töötajad tegid oma tööd imehästi ja kiiresti. Mustad, kasutatud nõud kadusid laudadelt kui imeväel ja toiduletid nägid koguaeg välja nagu oleksid sa esimene, kes just seda rooga oma taldrikusse tõsta soovib. Nii puudus igasugune “söökla” tunne, mis sellisel toitlustusviisil vahel lihtne tekkima on. Ja hirm, et meie vankris magav beebi end kehvasti tunneks või teised külastajad seda olukorda ebamugavaks peaksid, kadus samuti ruttu. Paari tooli nihutamisega lükkasime me beebi laua taha ja vankrikatte sügavalt peale. Nii oli ta oma pimedas pesas ja tudis seal turvaliselt täpselt nii kaua, kuni me õhtusööki nautisime.

 

 

 

 

 

Rootsi lauas einestamisel võta kindlasti aega, kiiret pole kuskile ja toiduvalik on tõeliselt suur ja mitmekülgne. Toidu kõrvale saad juua kas vett, erinevaid mahlasid, karastusjooke või kolme sorti veini. Ka õllesõbrale on oma kraan täiesti olemas. Ja pärast soolaseid toite ära unusta ka magustoite proovimast. Meie, kes eriti suured magusasõbrad ei ole, piirdusime seekord toredasti värviliste makroonidega, mis alati kui võluväel enda juurde kutsuvad.

 

Nii nagu õhtusöögirestorane on mitu, on ka hommikusöögiks erinevaid variante. Esimesel hommikul otsustasime, Rootsi saabumise puhul, süüa Food Gardeni restoranis. See  sobib hästi neile, kes soovivad oma hommikut alustada pigem privaatsemas keskkonnas, vahuveini saatel, samal ajal suurtes akendest Rootsimaa väikesaari imetledes. Kunagi ei tea, milliselt saarelt väikene Tjorven ühes Pootsmaniga vastu lehvitada võib, sest täpselt selline tunne tekib neid saari vaadates küll.

 

 

 

 

Stockholm- Södermalm

 

Stockholmi puhul olid meil plaanid kindlad- uudistada Södermalmi nii palju, kui võimalik. Ja taaskord ei saanud Viking Line‘i sadam asetseda mitte kuidagi paremas kohas, kui ta seda on. Jalutuskäik Södermalmi keskpunkti, ehk sinna kus kõik vahvad poed-kohvikud on, võtab aega vast vaid 10-15 minutit ja sinna jalutuskäik pole kuigi keeruline samuti.

 

 

 • Greasy Spoon – Tjärhovsgatan 19 – Kui sa äkki mingil põhjusel alustasid laeva hommikusöögiga liiga vara, või peaks sulle kõhtu midagi veel mahtuma, siis Greasy Spoon’ist leiad Stockholmi parimad uputatud munad.

 

 • MinimocksNytorgsgatan 23B – Jälgin neid juba väga kaua Instagramis ja teadsin, et kui jälle Stockholmi satun, tahan kindlasti nende juurest läbi käia. Minimocks on pisikene lastekaupade pood, mis müüd natukene ajastuhõngulisi ja aegumatuid lasteriideid ja mänguasju, kuid peamine rõhk on hoopis nende nahast valmistatud mokasiinidel. Need on imearmsad ja ideaalsed esimesed papud su kõige pisemale ja nii sai ka I. endale ühe paari. Ja tegelikult, on seal isegi täiskasvanutele väikene valik papusid. Aga tead, mis hoopis kõige parem? Need on valmistatud Euroopas. Ja mitte ainult Euroopas, vaid siin samas Eestis. Vot nii!

 

 

 

 

 • Mini RodiniNytorgsgatan 36 – Mini Rodini AW1718 kollektsioon koosneb peamiselt…taksidest! Just. Ja seetõttu oli meil kibekiire sellest kollektsioonist paari eseme saamisega. Ja noh, kui oled kord Mini Rodini (kes valmistab oma asjad peamiselt Leedus) suur fänn, siis pead ju nende poekeses ka ära käima. Siis kui meie poe ette jõudsime, oli see veel suletud, aga palusin ikka oma pisikest peret, et me see 10 minutit vapralt vastu peaksime ja avamise ära ootaksime. Ootasime ja nii lahkusin ma poest roosade taksi-dresside ja Koer-Poiss Sidi piltidega kleidiga. Ja noh sokid olid ka. Poe teenindus oli hästi sõbralik ja kuna ma tegelikult tahtsin dresside asemel ühte teist asja, siis kadus tüdruk mitu korda lattu peitu, et olla ikka veendunud, et neil seda tõesti veel müügil pole.

 

 

 • Grandpa Södermannagatan 21 –  Natukene nagu meie Sfäär, aga pisut skandinaavialikumas võtmes.
 • POP Stockholm Skånegatan 73 – Kuuekümnendate hõnguline vintage pood.
 • CoctailBondegatan 34 –  Hästi kirevate ja värviliste sisustusaksessuaaride pood.
 • L:A BruketSödermannagatan 19 – Nagu Aesop, aga Rootsi. Seebid, kreemid, śampoonid, õlid…

 

Kui aga peale poodlemist kõht jälle tühjaks läheb, siis ära unusta Rootsis olles natukene ka kohalikke kaneelisaiu endale sisse kugistada. Parimad leiad pagariärist nimega Fabrique, mille esindusi on Stockholmis ja ka ainuüksi Södermalmil üsna mitmeid.

 

 

 

Stockholmist lahkudes peaksid aga natukene aega varuma. Nimelt seoses sellega, et sul ikka turvaline oleks, on ka sadamas umbes sarnane kontroll nagu lennujaamas. Ole valmis oma ostud ette laduma ja vankri alumist panipaika lindile laduma. Beebit me vankrist välja võtma ei pidanud, aga see suur sebimine võttis ta korraks suuresilmseks küll. Kui kontroll läbitud, haarasin ma oma segaduses beebi kähku sülle ja ta tundis end jälle hästi. Aga igatahes sellist “jõuan 5 minutit enne” rõõmu, nagu mõned aastad tagasi, enam tunda ei saanud. Nüüd oli nagu päris.

Laeval on õhtusöögi variante väga mitmeid. Kui sulle meeldis Food Gardeni hommikusöök, siis saad samas kohas ka õhtust süüa. Kui tahad oma merereisist viimast võtta ja mereande nautida, siis selle jaoks on sobiv Bistrotek, kui oled aga avatud uutele elamustele ja tahad oma viimast õhtut laeval maksimaalselt ära kasutada, siis on sinu jaoks restoran nimega No Name, kus saad valida seitsme või lausa üheksakäigulise õhtusöögi vahel. Meie, oma lapsega, aga eelistasime seekord vabamat õhkkonda ja restorani, kuhu me vankriga kenasti ära mahume ja Grill restorani. Restorani menüüd näed siitKuna R. on suur burgerisõber, siis just need me valisimegi. Tema võttis tex-mex’i ja mina tavalise, juustuburgeri. Küll aga vahetasid need meie vahel ruttu koha, sest jalapeno on rohkem minu kui R’i sõber ;) Kui aga burger pole sinu teema siis on valikus ka suur hulk tavalisi lihatoite, kalatoite ja midagi ka taimetoitlastele.

 

 

Kui kõht täis, on laeval mitmeid tegevusi millega uneajani aega veeta. Kui sul on suuremad lapsed, siis tõenäoliselt on nõutud koht mängutuba. Papa võib tahta kätt mõnes kasiinomängus proovile panna ja ema saab end unustada tax free lõhnalettide vahele. Gabriellal oli kaks poodi- üks väikene mis mõeldud just lastele ja mis müüs näiteks Molo lasteriideid ja Viking Line teemalisi mänguasju. Suurem pood oli aga täis lõhna, kosmeetikat, maiustusi ja isegi riideid. Mind üllatas väga kui laeva lettidel Calvin Kleini ja Samsøe & Samsøe riideid nägin. Isegi L:A Bruket oli kosmeetika osakonnas olemas ja sellelt letilt haarasin ma, lisaks kohustuslikele laevakommidele, samuti üht-teist kaasa.

 

 

Kuna uneajani oli veel killukene aega, läksime me laevashow’d vaatama. See oli aga pisikese preili jaoks juba liig ja nii läksime ja peitsime me ta kajutisse, uneriietesse ja tekkide vahele ära, ise kiikasime veel telekast erinevaid programme. Tegelikult on laevaprogramm hästi lõbus, eriti just natukene suurematele lastele ja nende vanematele.

 

Järgmise hommikusöögi otsustasime ära proovida jälle Viking Buffet’ restoranis. Võrreldes Food Gardeniga, oli see rohkem rahvast täis, kuid toidud olid siiski head ja nii mõndagi sai ka meie pisipreili oma kahe kikukesega proovida. Mina sõin sellel korral pannkooke ja elukaaslane piirdus klassikaliselt võileibadega. Nii palju kui nägin, siis eelistasid enamik kaasreisijaid mune, peekonit, saiakesi, müslit ja erinevaid puuvilju. Seega ka sealsel hommikusöögil on valik lai ja igaüks leiab endale oma.Nagu õhtusöögil, olid ka hommikusöögil erinevaid mahlasid pakkuvad automaadid, kus väikesed lapsed erinevaid segusid katsetada armastasid. Natukene ühte mahla ja natukene teist..ka minul ja mu õel oli lapsena täpselt samasugune komme ja just laevad ja erinevad restoranid olid need kohad, kus see kõige lõbusam oli.

 

 

Valisime järgmise laevasõidu selliselt, et Helsingis enam kaua olema ei peaks. Aimasime ette, et küllap oleme ise väsinud ja kindlasti on seda ka meie väikseim tegelane. Nii läks meie laev Tallinnasse umbes tunnike peale Gabriella Katajanokka sadamasse jõudmist. Mõtlesin küll, et jooksen kähku lähedal asuvasse poodi, et üht-teist kaasa osta, aga kahjuks see pood, mida teadsin mitte väga kaugel asuvat, oli oma uksed sulgenud ja nii sain lihtsalt “värskendava” vihmajalutuskäigu osaliseks.

 

VIKING XPRS

 

Nii Helsingisse minnes, kui ka sealt tulles sõitsime laevaga millel nimeks Viking XPRS.  Laev sõidab umbes 2,5h ja ka sellel on hulgaliselt erinevaid restorane, kohvik ja mängutuba. Keset Red Rose Bar Café’d  oli ka lava ja küllap seal õhtusel ajal üht-teist toimub ka, kuid meie seal olemise ajal tantsisid seal lapsed niisama oma vanemate rõõmuks. Et aga me ka tagasi tulles kajuti luksust ära kasutada otsustasime, siis oli meie jaoks suur rõõm tuttavat Roberts kohvikut laeval kohata- võtsime oma kohvid ja porgandisõõrikud kajutisse kaasa ja läksime beebi und valvama. Kellel aga rohkem jaksu, siis privaatsust armastavad reisijad võivad sõiduks kuluva aja veeta Wine&Dine luksuslikus à la carte restoranis. Perekonnad võivad keha kinnitada Blue Deli‘s, kus on iseteenindus ja toitude valik pigem klassikaline, deli’le kohane ühes liha, kala, salatite ja võileibadega. Paljud õhtuse aja reisijad eelistavad aga kindlasti pubi ja selleks on Viking’s Inn. See on ühtlasi ka see koht, kus oma kohustusliku laevareisi karaoke kogemuse kätte saab.

 

 

 

 

Ja oligi aeg laevale lehvitada ja koju minna, võtsime kaasa suure pagasi toredaid emotsioone, rõõmu ja muidugi julgust ka edaspidi oma pisipiigaga reisile minna. Tunneme, et sedasorti laevareis on just hea alustamiseks, nii saad sa mõne päevaga väga lapse-reisi targaks ja tead täpselt, millele järgmisel korral tähelepanu pöörata. Vikingiga läbi Soome Rootsi sõitmine on aga mitmekülgsem kui lihtsalt otse Soomes ära käimine. Ja ära karda, kui hätta jääd. Laeva meeskond on sõbralik ja vastutulelik- lahendamata ei jää ükski probleem.

 

Aitäh Viking Line!

Postitus ilmus koostöö tulemusel.

Share:

1 Comment

 1. Kaija
  22/09/2017 / 13:07

  Vahva lugemine. Nii palju Helsingis käinud aga pärast seda lugemist jälle targem ja kindel soov mõned poed üles otsida?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *