Kuidas ma end natukene parema perenaisena tunnen ja ise pärmitainast valmistasin + vahvliretsept

Mina ja söögitegemine on selline huvitav kooslus. Mul tulevad välja igasugused toidud ja isegi üsna keerukad…senikaua, kui need ei sisalda endas liha (mida ma ei tunne, ei oska valida ega teha, kuid söön küll) või ei ole mingisugused magusad küpsetisi. Kuigi okei..mu sidrunikook on ikkagi hea. Aga selle päästab tõenäoliselt lihtsalt mu maailma lemmikuim- sidrun ise.

Nii olid pikalt meie pere pühapäevased vahvlid pärit suurfirma pulbripakist ja ühtegi pärmitaigna küpsetist siin majas unes ei nähtud ega kunagi ka tehtud. Sest..pärmitainas, eksole. Kes tahaks end vabatahtlikult millegi nii keerulisega segada.

Olin endale pikalt-pikalt tahtnud seda uhket köögikombaini, mis igas YouTube videos silma paistab, kui retsepte kiikad ja toitude valmimist jälgid. Miks?

 • Sest tundus, et vedelate tainaste segamine on sellega hoopis puhtam värk, kui minu punase mikseriga
 • Sest tundus, et pärmitaigna segamine ei nõuagi valmistajalt suurt midagi peale koostisosade välja mõõtmise
 • Sest need on nii ilusad ja tundus, et masina kapil hoidmine lausa nõuab uute retseptide katsetamist ja välja mõtlemist.

Ja nii jõudis meie kööki Electrolux Kitchen Assistent valges värvis. Kui ma aus olen, siis esimene toit mis sellega tehti, ei tulnudki minu käte abil vaid hoopis R’i “sulest”. Ta sai hakkama hõrkude kaneelisaiakestega ajal, kui ma haigena meie elutoa sinepikollasel diivanil koos I’ga lastelaule vaatasin. Ja siis mõtlesin- kui raske see ikka olla saab? Kuid oma taignani läks veel ikkagi hulk aega.

See-eest leiutasime mitme nädalavahetusega enda jaoks ideaalse vahvlitaigna retsepti!

 

VAJA ON:

 • Vahvliküpsetajat (ei pea olema midagi uhket, meie kasutame sellist, mis enne juba kahte sugulast teeninud)
 • 210g jagu
 • 1tl küpsetuspulbrit
 • 0,5 tl soola
 • 0,5l piima, mis võib olla väga vabalt ka hoopis mandlipiim
 • 2 muna
 • 100g sulatatud võid
 • Soovi korral võid lisada taignasse ka suhkrut.

TEE NII:

Sega omavahel jahu, küpsetuspulber, sool ja pool piimast. Köögikombaini kasutades on taigna valmistamine veelgi lihtsam, sest samal ajal kui masin segab, saad sina juba uusi koostisosi ette valmistada. Nüüd lisa ülejäänud osa piimast, muna, sulatatud või ja sega ka need eelnevaga korralikult kokku. Keera vahvliküpsetaja keskmisest natukene kuumemaks, oota kuumenemist ja hakka pihta!

 

NIPID:

Või sulatamisel lõika võist väiksemad tükid, nii sulab see kiiremini, kui üks terve tükk.

Kui lisad taignasse natukene ka kaneeli, annad vahvlitele uue ja põneva maitsenüansi.

Lase vahvliküpsetajal enne kuumaks minna. Kui aga taigna lisad ja raudu kokku hakkad suruma, tee seda alguses väga aeglaselt. Nii kindlustad selle, et veel küpsemata tainas raudade vahelt välja voolama ei hakkaks.

Vahvleid võid serveerida millega iganes- vaarikamoosi, vaniljekastme, marjade või vahukoorega. Nendega sobib kõik hästi kokku. Ja kuna retsept originaalis suhkrut ei sisalda, ei lähe kogu komplekt ka liiga magusaks.

 

Ja kui mul vahvlid juba käpas olid, ei jäänud muud üle kui ka ise pärmitaignaga mässama hakata. Mind ärgitas proovima just see, et videotes ma ju nägin, kuidas taignapall justkui iseenesest masinas kokku keerdub. Ja siis see, et olime nädalavahetuseks ära minemas ja külmkapp poolikuid pakke täis. Nii sündisid “jäägipirukad”. Aga sina võid teha ükskõik millised pirukad, sest pärmitainas on nii mitmete küpsetiste aluseks.

Taigna retsepti leidsin SIIT

Valasin koostisosad ettevaatlikult masinaga kaasa tulnud roostevabasse anumasse ja kasutasin sellise taigna jaoks õiget segamisotsa ja minu rõõmuks toimis ka minul kõik täpselt nii nagu nendel päris kokkadel. Kuigi okei, taigna kergitamiseks kasutasin oma ahjust taignakergitamise programmi. Aga vaevalt, et see väga suur patt on. Tainas kerkis küll! Nagu päris.

Sisse panin külmkapist leitud tomatipasta laadset määret, erinevaid juuste, pool tühjadest pakkidest leitud salaamit ja proovisin isegi moosiga.

Ja nüüd ei jõua ära oodata, et ka ise kaneelisaiu valmistada! Need on ju ühe hubase kodu aluseks, kas pole?

 

Postitus on ilmunud koostöös Electroluxiga

Share:

2 Comments

 1. Tuuli
  09/07/2018 / 21:55

  Huvi pärast uurin, et milline ahi sul on ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *