Meie Portugal

Meie Portugal oli suuremas osas hästi-hästi-hästi äge. Igatsen juba nüüd neid pisikeste kividega kaetud tänavaid, lõbusaid ja säravaid inimesi ja saladusi, mida Lissabon endas osa osavalt peita oskas.

 

 

 

Oleme R’iga juba koos aega veetnud ligi 10 aastat ja sinna sisse mahub umbes täpselt 13 riigi koos külastamine ja nii on iga järgnev reis meile aina suuremaks ja suuremaks naudinguks. Meie nägemus reisimisest on alati sama olnud ja soovidki täpselt ühesugused. Isegi kipub midagi viltu minema, siis ei lase me sellel end morjendada ja keerame kõik ruttu hoopiski naljaks ja lõbusaks seigaks, mida hiljem meenutada.Ja kui kodus kipub vahel mõni vaidlus tekkima, siis reisidel oleme siiski pidevas õndsas üksmeeles ja hingame endasse kõike, mida uutel kohtadel pakkuda on.

 

 

Aga kartsime siiski, et lapsega nii pikalt ja keeruliselt (kaks nädalat, 4 peatuspaika, rongid…) reisides on kõik hoopis teistmoodi. Kas oli? Ei.. Ja oleme selle üle väga-väga rõõmsad! See tõdemus, et kolmekesi moodustame ideaalse reisisellide seltskonna, on nii tore. Ei jõua juba ära oodata, et veelgi rohkem koos pisikese I’ga maailma avastada ja uusi kohti külastada.

 

 

Paljud, kes mind INSTAGRAMIS jälgivad teavad aga, et ega see esimene lennureis meil meelakkumine polnud. Kujutasin ette, et I’kene istub oma helesiniste silmade ja blondide kiharatega kogu 3+2 tundi mu süles, vaatab inimesi ja sööb kaasa võetud snäkke. Reaalsus? Ta oli unine. Kuna koduski on magamised meil üks suur tsirkus ja triangel, siis lennukis ei tulnud see tal kõne allagi. Nii sai terve lennuk (esimene lend u. 3 tundi ja teine 2h.) I. häälepaeltest kostuvat heli nautida. Lakkamatult. Algusest lõpuni. Kuid sellest polnud midagi. Inimesed olid mõistvad ja see “valu” ununes meil kohe, kui lennuki rattad maandumisrada puudutasid. Ja siis saabus see, mida kodus ammu näinud polnud- I. magas terve reisi ideaalselt. Õhtul läks valutult magama ja ärkas hommikul pea viimasena. Ja seda nii, et vahepeal ühtegi korda ei ärganud.

 

 

Portugal, nagu öeldud, meeldis meile kõigile hirmsasti. Mulle meeldis linnatänavate melu, rohke mäest üles-alla jalutamine, avastamine ja kultuur. I nautis aga sealseid söödavaid vilju- kirsstomateid, oliive, mangosid, melonit, kiivit… Ta sõi neid ikka väga rohkelt ja muud toitu suurt ei vajanudki. Lisaks meeldis talle väga erinevates parkides silgata, mänguväljakutel uusi kohalikke sõpru leida ja tõenäoliselt see, et nii emme kui issi 24/7 temaga olid. Lisaks leidis ta endale ühe suure suure sõbra meie korteri all oleva restorani omaniku näol. Too armus ka I’sse esimesest silmapilgust ja ei pidanud paljuks talle köögist maasikaid tuua, hellalt tükkideks lõigata ja pisikesele piigale neid sööta. Lisaks näitas ta I’le oma restorani kalu ja võttis üsna mitu hetke, et temaga nalja visata.

 

 

Portugal on lastesõbralikkuses üldse üks tore riik. I, nagu öeldud, on blond ja sinisilmne piiga ja paistab seetõttu sealsetel tänavatel hästi välja. Esimestel päevadel ei osanud ta endale osaks saanud tähelepanuga midagi peale hakata ja peitis oma pea vankrinurka või särgi sisse ära. Umbes kolmandal päeval lõi pisike preili õitsele ja naeratas kõikidele oma kaheksa hambalist naeratust vastu ja lehvitas oma pisikese õrna käega.

 

 

Enne reisi tegin postituse- Väikelapsega reisile. Millega ma oma otsustest rahule jäin ja mida oleksin muutnud?

 

 • Babyzen Yoyo oli parim otsus üldse! Kibekiirelt lahti-kinni ja mitte ükski takistus ei jäänud vankri tõttu ületamata. Jah, tegemist pole suurte ratastega monstrumiga ja Portugali pisikesed kivid panevad käru kõrisema, aga siiski ei oskaks ma sealsesse riiki midagi muud soovitada. Ja tegelikult täpselt sama käru nägime me reisi jooksul kümneid ja kümneid. Lisaks on nüüd tekkinud olukord, kus I keeldub Priamisse istumast ja eelistab sellele iga kell Babyzeni. Ma ei tea, kas ma selle üle just rõõmus olen…
 • Sa võid oma lende nii hästi ette planeerida kui tahad, päris reaalsust siiski ette ei tea. Nagu meil juhtus. Olid ju snäkid ja mängud ja.. Samas tagasi tulek oli siiski üsna valutu. Seega võime ikkagi varsti veel kuskile minna. Huh.
 • Toidukarp on must-have! Kui sa oled nagu mina ja tahaks, et laps püreede asemel ikka päris toitu sööks, kanna kaasas toidukarpi. Nii saad restoranis olles sinna enda (ja teiste..) toidust osakesi panna ja nii ärkaval lapsel kohe söök olemas. Või lõuna järgmiseks päevaks.
 • Ma oleksin pidanud natukene rohkem soojemaid riideid kaasa võtma. Aga 9 kraadi Portugalis? Kes oleks teadnud… Portos ja Lissabonis oli ikka inimlikult 23-27, seega natukene saime kontidesse sooja ka..
 • Nipp alla kahesega reisijatele- booki lennukis ühte ritta kahe kõrvuti koha asemel isle iste ja window iste. Kui lennuk täis ei lähe, on suur tõenäosus, et keskmine iste jääb ka tühjaks. Kui sinna siiski keegi ostub, palu temalt ja stjuardessilt luba istet vahetada. Meil läks õnneks!

 

 

Mida teha Lissabonis?

 • Botaanikaaed – see oli nii-nii ilus ja müstiline! Oleks saanud, oleks seal palju rohkem aega veetnud ja seda ilu endasse salvestanud. Päris Monsterad ja “ahvileivapuud”, ilusad lilled ja silmipimestavalt kaunid puud ja hekid.
 • Botaanikaaia ümber on tegelikult muudki teha- seal asuvad üsna mitmed lasteriiete poed, elustiili kaubamaja, hästi ilus ja suur park koos mänguväljakuga ja mitmed silmapaistvad restoranid.
 • Pastéis de nata – kohalik koogike, mida lihtsalt peab proovima. Tean, et parimad koogikesed asuvad kesklinnast natukene kaugel, aga meie jäime väga väga rahule ka kergelt leitavate Manteigaria kohvikute omadega. Hiljem selgus, et ka kohalikud armastavad just selle kohviku omi.
 • Pastéis de bacalhau – põhimõtteliselt kala taignas. Esimene, mis ma proovisin tuli koos kastmega ja ütleme nii, et edaspidi tundsin kastmest väga puudust. Originaalis ikka alati ilma.
 • Time Out Market – suur turg, mis on täis hästi-hästi paljusid toidukohtasid. Valid ühest kohast joogi, teisest toidu ja istud saali keskele vabasse lauda maha. Kui aga selline turu melu söömiseks ei sobi, siis ühel pool ääres on võimalik ka natukene viisakamalt einestada- ilusamate nõude, nugade-kahvlite ja taldriku alusega.
 • Loomaaed. Päris kaelkirjakud ja flamingod! Lisaks on lahe näha, kuidas sealsed elevandid, karud, ahvid, hoopis teist värvi on, kui meie omad.

Mida teha Portos?

 • Livraria Lello – raamatupood mis võtab hingetuks. Jah, et sinna sisse saada, pead soetama enne viie eurose pileti ja seisma selleks pikas sabas, aga see on seda väärt. Räägitakse, et Sigatüüka kool sai just sellest, ühest maailma ilusaimast ja vanimast raamatupoest, inspiratsiooni! PS! Selle 5.- mis kulutad, saad kenasti ostu puhul voucherina ära kasutada.
 • Jalutada mööda promenaadi! – See on hästi-hästi pikk ja ka selle ääres jalutades ei jää su kõht tühjaks, kurk kuivaks ega keha katmata.
 • Külastada Michelini tärni restorani Yeatman hotellis. Selleks varu aga rohkelt aega, sest iga suutäis, kolmeteistkümne käigulisest mini “tasting menu” menüüst on kui elamus omaette.. Lisaks võta kindlasti käikude vahel hetk ja “eksi” hotelli ära, nagu meie sõbrannaga seda tegime. Ühed lemmikud hetked reisist!

Mida teha Sintras?

 • Jalutada! Linn on väike ja jõuad tõenäoliselt terve päevaga kõik tähtsamad kohad ära käia.
 • Matkata! Sintra on täis erinevaid põnevaid matkaradu. Kahjuks meie kaaslased sellest vaimustuses polnud ja nii avastasime Sintrat rongiga, aga muidu oli plaan I kotiga selga vinnata ja tee ülesse, Pena paleese, jalgsi ette võtta.

 

Share:

17 Comments

 1. Anna-Liisa
  23/05/2018 / 09:39

  Aitäh, väga mõnus postitus! Tahame ise ka perega lähiajal Portugalis ära käia ja lapsevanemale on see info siin ikka suureks abiks :)

  • Miramii
   Author
   24/05/2018 / 11:54

   Nii tore, et abiks olla sain! Lapsi, muide, on tegelikult Lissaboni kesklinnas jube vähe näha :D

 2. Liina
  23/05/2018 / 12:31

  Nii toredad muljed! Minu süda ihkab ka sinna reisida, nüüd veelgi enam :)

  • Miramii
   Author
   24/05/2018 / 11:54

   Jaa! See oli väga väga väga tore ja sihtkohana ikka ülimõnus koht. Kahju on tagasi olla :D

 3. Mia
  23/05/2018 / 23:00

  Kas see oli teie esimene reis Portugali?

  Mis oleks su järgmine unistuste sihtkoht?

  • Miramii
   Author
   24/05/2018 / 11:53

   Hirmsasti tahaks käia Jaapanis! Aga selleks peaks üks daam vist veel natukene kasvama. Lisaks on nimekirjas Maroko, Iisrael, Horvaatia ja Gruusia.

   Portugalis käisime esimest korda, aga veetsime paar päeva sõbrannaga, kes seal lausa elanud on.

 4. Blogistaja
  23/05/2018 / 23:02

  Uneteema puudutas :) Meil oli aasta tagasi, kui ilmselt meie preili oli umbes sama vana, kui Sinu neiu praegu, uned no selline hädaorg, et … Ma ei julgenud mingist reisimisest unistadagi. Mõtlesin, et reisil lähen puhta hulluks, kui näiteks üldse mingit und välja ei võlu. Tegelikult oli selline suhtumine viga :) Asju tuleb teha ja reisimine on no niiii võimas vaheldus, et kohe kahju, et me selleni ei jõudnud.

  Portugali jõuame ka kunagi. Kindlasti. Need MidaTeha-soovitused on väga mõnusad, head praktilised. Jätan meelde. St tean, kuhu tagasi tulla, ja mida üle lugeda, kui meil sõiduks läheb. Tänud!

  • Miramii
   Author
   24/05/2018 / 11:51

   Ohjaa..need uned. Kuna eelmine suvi õpetas, et reisiv I. on hoopis teine laps, siis julgesime me seda teha :D Ja nii oli ka sellel korral. 2x und päevas, pluss täispikk ööuni on tore asi, mida reisilt mäletada :D Kodus jätkub kõik ikka sama viisi..

   • JJ
    01/06/2018 / 22:02

    Äkki on ta valmis üheks päevaseks uneks ja see reguleerib ka ööune paika? Vabandust, kui oletan, et teil igal pool kaks päevaund, olgu siis kodus või reisil.

    • Miramii
     Author
     04/06/2018 / 18:43

     Tal ongi üks uni :( Reisil oli lihtsalt teisiti.

 5. Njämps
  24/05/2018 / 03:43

  Ma loen hingevärinal, sest hakkan kohe oma väikese diktaatoriga lendama. Kirjutasid vist, et käisite Lufthansaga. Kuidas lastega reisijatesse suhtumine oli? Olen kuulnud, et Tln turvakontroll peedistab korralikult. Kas kõik söögid-joogid lapsele tuleb ise ära degusteerida? Kas vedeliku koguse üle viriseti?
  Meil on ka väga mõnus väike käru, Qbit Plus. Kas te saite enda oma salongi kaasa või pandi lennuki juures pagasisse? Sellel Yoyol on vist kott kaasas, meie omal ei ole ja kardan, et kui nad selle lennuki kõhtu viskavad, saab ära retsitud.
  Minu lapsest hullemat magajat vist ei ole, kodus, kindlas ümbruses, hämaras toas, iga kord ühed ja samad toimingud enne uinumist… Väike lootus on, et kui on kottväsinud, ehk õnnestub süles tuduma meelitada, aga kas lennukis üldse ruumi on nii palju…
  Mis mängud teil kaasas olid? Nii raske on leida midagi, mis oleks kerge, aga samas ei sisaldaks väikesi jubinaid, mida mööda lennukit laiali loopida. Mõtlen juba mitu nädalat, mida talle kaasa võtta.
  Ja viimane küsimus, kas õhkutõus ja maandumine oli hull? Kas lutt aitab? Minu oma väga suvalisel hetkel vett rüüpama või pudelit lutsima ei ole nõus.
  Vabandust, ma nagu ülekuulaja, õudne reisiärevus on lapsega lendamise ees…

  • Miramii
   Author
   24/05/2018 / 11:50

   Lufthansa on alati mu lemmik olnud. Lastesse suhtutakse väga hästi ja sisenedes saavad kingitusegi. I. sai esimesel lennul pusle, teisel kõriseva pardi ja kolmandal palli. Palli kinkimine, muidugi, ma ei tea kas oli parim mõte, mis neile tulnud on :D
   Tallinna turvakontroll meid ei peedistanud, I’l olid kaasas rosinad, kuivatatud puuviljad, veepudel+ lisavesi, 4 püreed ja küpsised. Aga läbi turvakontrolli minnes pidid kõik püreed eraldi olema, et selleks tasub valmistuda ehk. Et sujuvalt läheks.
   Meie Babyzen on selline, mis on lennufirmade poolt aktsepteeritud kui käsipagas, sest mahub sinna ülesse. Ma ei tea, kas sinu oma on. Meie võtsime enda käru alati lennukisse kaasa. Netist leiad kindlasti infot selle kohta. Käru ei olnud kordagi kotis.
   I’l ka uneprobleemid ja tõenäoliselt see esimene lend nii õudus sellepärast oligi. Ta ei jää ka süles magama, kui just haige pole. Kärusse pistes tudib aga hetkega. Ütleme nii, et meie rongisõidud möödusid seal koridoris, kus wc’d on, käru valvates :D
   Mänguasjadest oli kaasas ipad, kus oli 22 minuti pikkune video temast endast, loomapiltidega raamat, kleepsuraamat selliste kleepsudega, mida taaskleepida saab ja nii sai neid kasutada ka aknal, istmel jne. Mingeid jälgi ei jätnud. Ja see watermagic raamat. Aga peamiselt meeldis talle lennukis ikkagi süüa :D
   I’l oli õhkutõusmistest ja maandumistest kama kaks. Isegi, kui lutti suus polnud. Aga need olid seekord hästi sujuvad ja mõnusad ka. Akna all istudes meeldis talle sealt välja vaadata ja ohhoooo hüüda.

   • Njämps
    26/05/2018 / 10:04

    Suur aitäh nii põhjaliku vastuse eest! Küsin veel, et kas käru läks siis ühe käsipagasina arvesse või tohib selle lisaks võtta? Laps sai just 2 ja tal on ka oma koht ja käsipagas, seega me võime 3 kotti võtta. Aga kui üks on käru, kas siis peab keegi oma käsipagasist loobuma?

    • Miramii
     Author
     26/05/2018 / 12:30

     Meil ei olnud tema jaoks pagasit eraldi ostetud, aga keegi midagi ei lugenud. Käsipagasina oli meil: R’i Fjällraven tehnikaga, minu Fjällraven lapse asjadega, I enda Fjällraven mänguasjadega ja käru. Seega päris palju, aga keegi midagi ei lugenud. Tagasi tulles ostsin lennujaamast Longchampi ja seega oli veel üks lisaks. Lastega reisides ollakse vist natukene paindlikumad… Ja tegelikult tagasi tulles võeti meilt veel üks väikene kohver tasuta äraantavasse ka. Lisaks on see hea, et lapsega reisides oled igalpool esimene- lennukis turvaväravates (tegelikult ei tea, kas igas riigis, aga Portugalis küll) ja lennukisse minemisel.

 6. Adeli
  24/05/2018 / 12:20

  V2ga inspireeriv reisilugu, meil ka v2ikese ilmakodanikuga reis ees… ja imeilusad fotod! :)

 7. Sirgi
  04/06/2018 / 06:47

  Oi kui õige postitus õigel ajal!! Meil just ootab ees Portugali reis. Või noh, Portugal on kindel sihtpunkt, aga täpsemalt pole paika pannud. Hetkel tundub, et kaalukauss langeb Faro kasuks ja vaatame siit https://www.novatours.ee/search/puhkusereisid/portugal/faro juba hotelle ka. Kas te Farot ei kaalunud? Sest nüüd lugedes seda, mida Lissabonis ja Portos tegite, siis tekib mõte, et äkki hakkab kaalukauss ühe nendest poole langema. Reisiks on iseenesest plaanitud poolteist nädalat (mehega kahekesi läheme).

  • Miramii
   Author
   04/06/2018 / 09:34

   Hei! Ma ei tea milline reisija sa oled. Faro, Novatoursiga minnes, on kindlasti ideaalne nendele, kes tahavad lisaks kohaliku kultuuri nautimisele ka basseini ääres istuda ja rannas käia. Lissabon ja Porto on aga täitsa linnapuhkused. Portos sees on küll rand ka, aga see on ikkagi selline “linna-rand”. Meie oleme enamasti sellised linnareisi inimesed, st. jalutame päevas 15-20km, pöörame ära suvalistest kohtadest, astume sisse kõikjale, mis natukenegi põnev tundub, riskime restoranidega ja proovime uusi maitseid. Aga samas seda kõike saab kindlasti ikkagi ka Faros teha. Lihtsalt, Lissabon..on kindlasti teistsugune.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *