Kodutarkused ja õueriided

Vahel, kellegagi neid igapäevaseid asju arutades, saan ma palju targemaks. Näiteks, teadsin küll, et hommikul ärgates tuleb voodi ära teha ja aken avada, et igasugused asjad häviksid ja minema pääseksid. Küll aga ei teadnud ma, et päris kohe ei tohi voodit tegema asuda vaid peab laskma sellel jahtuda. Muidu katad kõik selle, millest lahti peaks saama, sooja tekiga uuesti kinni ja bakteritel on seal mõnus kasvada.

 

Siis otseloomulikult teate te, et peaaegu kõik kodus oleva saab puhtaks äädika, sooda ja sidruniga. Meie kasutame tegelikult lisaks veel ökopoe multipuhastusvahendit, millega peegleid ja klaase kasida, kuid kindlasti oleks ka selleks natukene teine lahendus. Kunagi, kui seda lähemalt uurida proovisin, jäi mu projekt pooleli piirituse juures. Seda apteegist niisama ei müüda ja alternatiivide otsimiseni ma ei jõudnudki.

 

Siis kasutame me enda kodus hästi palju eeterlikke õlisid. Mul pole tegelikult aimugi nende kõikidest kasutusvõimalustest, aga mina lõhnastan nendega kodu. Mul on vannitoas üks kuldne kausike ja panen sinna sisse vatipadja, millele olen paar tilka õli pannud. See annab tervele ruumile hea lõhna. Lisaks olen kuulnud (korra ka ise proovinud), et see sama õliga täiustatud vatipadi tõmmatakse tolmuimejasse ja nii lõhnastad tuba samal ajal, kui koristad.

Emad-tädid alati imestavad, et KUS on meie majapidamispaber? Meil ei ole seda. Selle asemel kasutame me köögirätikuid. Kuna pesumasin-kuivati on suhteliselt igapäevaselt töös, siis ei ole muret ka, et rätikuid tiheda kasutuse tõttu kapist otsa saavad. Kuid muidugi on nende seas ka neid ekstra ilusaid, mis lapse maha aetud jogurtit puhastama ei pea.

Kuid nii, nagu arenevad ajas kõik asjad edasi, arenevad ka kodutarkused. Ja vahel on hirmus raske kõigel järge hoida ja seda just riiete hoolduse osas. Kuigi meie terve pere garderoobist 95% kuulub puuvilla alla, siis Bellal on ikkagi neid imeasju ka- kahekihiline Helly Hanseni soe pesu, ekstramoodsate omadustega, Isbjörn of Sweden kombekas, mis on tehtud kahekihilisest bluesign materjalist jne. Ja selliste asjade eest hoolt kandmine nö. kodust kaasa ei tulnud. Ja peab ise õppima.

Bella kombekas polnud üldse teps odav asi ja kuigi sellele lubatakse veekindlust 15000mm ja kõrget hingavust 15000g/m2/24h. Siis ühel hetkel, peale ühte porist, kuid see-eest lõbusat mängu, seisin ma nõutult vanemate pesumasina ja kuivati ees, värisedes kui haavaleht. Äkki ma teen midagi valesti ja kaua valitud kombekas kaotab ühe hetkega kõik oma omadused. Võtsin appi interneti ja sain targemaks. Jagan neid tarkuseid teiega, sest hooaeg on saabunud ja meile kõigile on oluline, et laste õueriiete omadused selle ja mitu järgnevat aastat ikkagi kestaksid.

 • Sain teada, et kõige enam tehaksegi valesti just seda, et ei julgeta nii enda, kui ka oma laste õueriideid piisavalt tihti pesta. Ja kui siis seda mõni julgem ka teeb, kiputakse kasutama liiga kõrgeid temperatuure, mis just neid omadusi vähendada võib. Tegelikult võid kõiki asju pesta täpselt nii palju, kui vaja. Aga jälgi, et pesemisel kõik lukud ja taskud kinni oleksid- lahtiselt võivad need kangast vigastada.
 • Veekindlust saab taastada, kui õueriided pesukuivatis õige programmiga läbi “töödelda. Ma ei ole kindel, kui paljudel masinatel selline programm on, kuid minu vanemate kuivatil, SELLEL, Electrolux EW8H258B, Perfect Care 800 masinal, on spetsiaalne DelicateCare süsteem ja “OUTDOOR” programm selle jaoks olemas. DelicateCare tagab õige temperatuuri ja pöörlemiskiiruse igale materjalile, mõõdab SmartSense süsteemi abil masinas olevate esemete niiskustaseme ja lõpetab tsükli ise, kui tunnetab, et riideese on kuiv ning edasine liigne kuivatamine ei tule sellele kasuks. Seda, kas sinu, muidu veekindlust lubavad riided, veel vett peavad või mitte, saad katsetada näiteks pihusti abil- piserda riietele vett ja vaata, kas tilgad jäävad pinnale püsima. Kui need imenduvad ja jätavad endast maha märja laigu, siis peadki materjali uuesti aktiveerima.
 • Kui oled märganud, et jope hingavus on aja jooksul nõrgemaks muutunud, siis võib see tähendada seda, et membraan on mustuse ja niiskuse tõttu sulgunud ja vajab uut aktiveerimist. Selleks pese jope õige programmiga läbi ja kuivata õige programmiga kuivatis ja oled taas omadused taastanud.

 

 • Ära kasuta õue riiete pesemisel pesupehmendajat või seda sisaldavaid vahendeid, sest need vähendavad kanga jäikust ja mõjutavad seega spetsiaalseid omadusi. Seda võib teha ka liigses koguses pesuvahendi kasutamine. Müügil on olemas spetsiaalsed õueriiete pesuvahendid, mis oleks tõenäoliselt kõige kindlam valik ja olen veendunud, et oma valik on ka erinevates ökopoodides ja ehk ka matkapoodides.
 • Sulejopede kuivatamiseks on pesukuivati samuti ülioluline, et tagada sulgede ühtlane kuivatud ja taastada nende kogemus. Kõige parem on nende pesemiseks pikk, keskmise temperatuuriga programm. Mu ema on lisanud masinasse ka tennisepalli, mis aitab jopel eriti kohevaks ja ilusaks minna.

 

Niimoodi, kõike lahti kirjutades, ei tundu enam üldse hirmus saabuv Eesti talv ühes poriste ja lörtsiste ilmadega, kus laps sellest hoolimata õue minna tahab.

 

Postitus on ilmunud koostöös Electroluxiga

Share:

2 Comments

 1. Tuuli
  01/12/2018 / 18:44

  Klaaside/peeglite puhastamiseks kasutan juba aastaid Norvex mikrokiud lappi. Enne märja lapiga üle pind ja siis poleerin Norvexiga üle 🙂
  Mul hoopis selline küsimus, et olen praegu voodi otsingutel ja üks variant on kontnetaalvoodi. Kuidas Sulle oma kogemuse põhjal tundub, kas väikses magamistoas ei mõju see liiga kobakalt ?

  • Maria
   08/12/2018 / 11:27

   Jaa, ma teen ka nii! Ühe lapiga mustus maha (ämbri sees loputan) ja siis mikrokiudlapiga poleerin jäljed maha. Täitsa tavalise veega.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *