Greenis aeglane mahlapress ja toorjäätis

Me oma kodukeses pöörame väga suurt tähelepanu tervislikule toitumisele ja tervislikele eluviisidele üleüldse. Me teeme enamiku toidust kodus ise ja proovime jälgida tasakaalustatud toitumise kuldseid reegleid. Küll aga tunnen ma, et kevade lähenedes vajab keha veelgi rohkem puu ja juurvilju ja igal aastal, uute soojade ilmade saabumisega, mu sisemus lausa karjub porgandimahla järele! Nii ostsin ma poodi minnes ära kõik, mis neil müügil olid ja jõin need kulinaga alla mõne päeva jooksul ja kui neil kõik otsas olid siis kirusin salaja teisi inimesi, kes need minu eest ära ostnud on. Ja siis tärkas mu peakeses, et porgandimahla on ju võimalik väga hõlpsalt ka ise teha ja sukeldusin mahlapresside sügavasse maailma. Õppisin, et neid on kahte sorti- aeglased ja tsentrifuugiga. Veel õppisin ma, et kui ikka osta siis…parem see aeglasem variant. Nii ei saa viljad kuumust ja säilivad kõik vajalikud asjad. Tsentrifuugiga seda kahjuks ei juhtu ja vist sealt ka nende masinate väga suur hinnavahe. Head aeglased mahlapressid maksavad 200-300 eurot, samas kui tavalise võib saada juba mõnekümnega.

Mina valisin endale Greenis‘e mahlapressi. Selle hind ei söönud ära tervet rahakotti ja internet kubiseb soovitustest. Ja siis ütles Greenis mulle, et…sellega on võimalik ka jäätist teha! Okei, õde ütles, et sama asja saab ka teiste vahenditega, aga internet räägib, et aeglase mahlapressiga tehtu on ikka hulka siidisem ja mõnusam.

Kuidas teha aeglase mahlapressiga banaanijäätist:

Esimesel korral arvasin ma, et see kaunis masin on kõikvõimas. Nii poolitasin ma banaanid ja panin külma. Järgmisel päeval torkasin masinasse ja.. ja see jäi koguaeg seisma. Jah, seal saab ka “tagurpidikäiku” kasutada ja probleemist lahti, aga ega see ragistamine mootorile hea pole.

Järgmisel korral olin targem! Lõikasin banaanid kuni 1,5cm pikkusteks jupikesteks, külmutasin ära, lasin 5 minutit toa soojuses seista ja proovisin uuesti. Masin enam seisma ei jäänud ja sai kõigega kiiresti ja lihtsalt hakkama!

Greenise mahlapressil on kaasas 3 sõela- väga peenike, peenike ja kinnine. Jäätise jaoks on sobilik see kinnine, nii teeb ta jäätise tervest banaanist ja ei suru mahlaosa teisest kraanist välja.

Ühe kausi jäätise tegemiseks kasutasin mina umbes kolme banaani. Jäätisele saab lisada ka erinevaid marju. Mina panin põldmarju, et banaani muidu suhteliselt magus maitse natukenegi hapukust juurde saaks.

PS! Tavaline mahlapress sellega hakkama ei saa, ära palun proovi.

DSCF9490_b

Tee nii:

Koori kolm banaani

Lõika need 1,5cm juppideks

Pane kinnises anumas või kilekotis külmkappi seniks, kuni need on täielikult külmunud.

Võta mahlapressi kinnine filter

Pane banaanid masinasse aeglaselt ja ükshaaval. Tark ei torma!

Lisa jäätisele ka muid marju!

Minule meeldib veel lisaks igale poole ka chia seemneid toppida, aga sina võid selle vahele jätta!

DSCF9488_b

DSCF9479_b

DSCF9471_b

Tänu masinale, oleme me R’iga viie päeva jooksul ära tarbinud üle 20kg puu ja juurvilju! Ja seda mitte ainult mahlades vaid päris palju ka toorsuppides. Minu senised lemmikud püreesupid on peedi-kitsejuustu oma ja tomati oma. Peedi oma võiksin ma vist igapäev süüa..

DSCF9465_b

 

inhalt

Share:

11 Comments

 1. ann
  31/03/2016 / 21:43

  Kust võtavad noored inimesed raha, et maja soetada, see disainitoodetega sisustada ja 249 eurone mahlapress osta?

  • Miramii
   Author
   31/03/2016 / 21:55

   Ann,
   Me ei ela majas, vaid ridaelamus. Meil ei ole nüüd nii palju disainertoodangut vaid IKEA, Asko, Aatriumi ja teiseringi asjadega segamini. Ja selle blogi puhul on vaja aru saada ühest asjast- minu töö on minu kodu! Mul on terve päev aega, et mõelda, otsida, sobitada, suhelda, pildistada ja kodust rääkida.
   Mahlapress on minu uued riided, jalanõud, aksessuaarid, geelküüned ja ripsmepikendused. Ütleme siis nii :)

 2. Kertu
  31/03/2016 / 21:48

  Väga ilusad pildid – nagu ikka siin blogis :)

  Olen isegi juba pikalt mahlapresside poole kiiganud aga ilmselt jääb esialgu veel vaid unistuseks, palju muud tähtsamat on vaja uude kohta.

  • Miramii
   Author
   31/03/2016 / 21:53

   Aitäh! Ka mina oleks venitanud ja ostnud hoopiski vajalikud asjad, et väike esik korda teha, aga…vajadus sai võitu :P

 3. MV
  01/04/2016 / 00:34

  Ilusad pildid. :)) Mina olen sama meelt, et kõik on prioriteetide küsimus. Minus tekitas üks kommentaar hämmastust, seega kirjutan pikema mõtte, kuidas saavad noored, kel pole veel suurt sissetulekut, lubada kallimaid/kvaliteetsemaid asju.

  Meie sõbrad ka imestavad, et mis teeme kolme mahlapressi (meil on Greenis, Versapers ja mahlapresside tipp Angel, millest viimane maksab ca 1300 euri) ja hunniku muu köögitehnikaga, ent kui kodus on kõik maitsva ja tervisliku toidu valmistamiseks olemas, siis kulub poes palju vähem poolfabrikaatide ja valmistoitude peale. Restoranis käime samuti vähem kui varem ning pigem paremates, sest enda oskuste ja võimaluste tase on selline, et keskmine restoran lihtsalt ei anna enam mõõtu välja – eriti, mis puutub tervislikkuse kombinatsiooni hea maitseelamusega.

  Kokkuhoidmisvõimalusi on erinevaid, sõltuvalt inimese vajadustest. Paljud ostavad tänapäeval toidulisandeid, mõtlemata, et õiges toidus on kõik olemas ja ühe lisandi asemel saab palju rohkem makro- ja mikrotoitaineid ühest viljast. Mahl on eriti kontsentreeritud “multivitamiin” – selle vahega, et multivitamiinid on ohtlikud, mahl reeglina mitte. (Miks multivitamiinid ohtlikud on, lugege õpikust, aga hästi lihtsustatud näide – nt kui inimesel pole K ja Mg puudust, siis saab ta K ja Mg liiga palju ja need on suures koguses ohtlikud; samuti kui on puudus B1 vitamiinist ja seda on multivitamiini koostises protsentuaalselt liiga vähe, siis on ikka B1 defitsiit või siis suureneb Mg ja K sissevõtmine veelgi, kui B1 pärast võetakse multivitamiini suuremas koguses jne. Teine asi on mikrotoitainete omavaheline koosmõju ja multivitamiinide koostisi vaadates on vahel tunne, et biokeemikud küll protsessis osalenud pole (rääkimata faktist, et “multivitamiin” on tehniliselt vale termin vitamiine JA mineraale sisaldava kohta). Kolmas asi on vitamiini või mineraali vormi biosaadavus – nt enamik turul olevaid E-vitamiini vorme on sünteetilised, mis E-vitamiini puhul tähendab olematut biosaadavust, sest kõige bioaktiivsem (mida oleks mõtet lisandina võtta) on E-vitamiini kaheksast looduslikust isomeerist vaid üks. Söstarde, nisuiduõli vms-ga sellist probleemi pole E-vitamiini puhul.) St kes biokeemiast ei huvitu, võiks minna kindla peale ja süüa värsket kraami, juua värsket mahla (ilma lisatud suhkruta, ikka, eks :)) – magusama maitse jaoks piisab magusamate puuviljade lisamisest). Miks mitte teha ise pähklipiimasid, pähklivõid ja jäätist, eriti, kui mahlapress saab hädapärast kõigi nende asjadega hakkama ja ei pea mitut koduseadet ostma.

  Veel kokkuhoidmisvõimalusi: siseviimistlust teeme ise, mõne riiuli ja laua oleme ise teinud (linnas, muide). Mina näiteks teen ise oma soengud, meigid, maniküürid. Vahel õmblen ise. Vanasti oskasid inimesed palju asju ise teha ja sealjuures hästi ka. Telekavahtimise asemel kulutame aega töö tegemiseks, raamatute lugemiseks, spordiks – töö toob rohkem sisse kui telekas, raamatud teevad targaks ja suurendavad läbilöögivõimet ning sport loob eeldused heaks terviseks ja vaimu puhkuseks ning tervel inimesel kulub jällegi vähem raha. Mitme generatsiooni kallite telefonide pideva vahetamise asemel on mul vana hea kasutatud BlackBerry, millega saab töö tehtud mõnegi fäänsi telefoni vääriliselt ja säästetud raha kasutada enda tervise, kodu või töövahendite jaoks.

  Kui triviaalsed kulutused ära jätta, siis saab endale või oma koju lubada nii mõndagi erilist või siis kvaliteetsemat. :) Mina mõtlen alati, mis mulle kasulikum on – kas solaarium või massaaž; kas ripsmepikendused või kvaliteetõhtusöök restos; kas uus kleit või uus köögitehnika; kas toidulisandid või värsked mahlad. Ja eelistan kvaliteeti kvantiteedile: nt kuna mulle kleidid ja head kangad meeldivad, siis teen ise heast kangast või ostan vintage siidkleite, selle asemel, et trikotaažist Guccis ringi lasta. Nt Egiptuse-reisi asemel eelistan koguda enda korraldatud reisi jaoks mõnes eksootilisemas kohas kui turistilõks – koos rendimaja, rendiauto ja vabadusega. Ja kui ei ole parasjagu kaugele reisimiseks ressurssi, naudime koduseid rabasid, järvi, metsi ning oleme sama õnnelikud. :)) Ei pea nui neljaks reisilaenu võtma või leppima higiste turistidega bussis ühest paigast teise loksumisega ja lesimisega rannal, mis on nii must, et jalanõusid ei taha jalast ära võtta. :D

  See on hämmastav, kui paljud inimesed, kes kaebavad väheste ressursside üle, tellivad lagunevaid suvalisi soodusmüügis kataloogikaupu hunnikutes, mis võimaldaks põgusa säästmisega kallist kodumasinat; ostavad skeemitajate ja ebateaduse kunnidelt “toidulisandeid”, selmet värskeid marju, puuvilju, salateid lubada jne. Tegelen ise heategevusega ja näen tihti, et hädasolijate peamine hädas olemise põhjus ei ole mitte töö kaotus, haigus vms, vaid oskamatus planeerida, prioriteete seada. Ma ei ütlegi, et töötu inimene peaks mahlapressi seadma prioriteetsele kohale, vaid seda, et olen näinud, kuidas prioriteetide esireas on kalli auto liising, igal pereliikmel uusim telefon, järelmaksuga kodukino, ülejõu käivad sünnipäevakingitused- ja peod, lisaks täiesti tarbetud korallijahud, suhkruterakesed, alkohol, suitsud. Ja palju aega Facebookis farmimänge mängida, selmet netis uut oskust omandada, raamatukogust tarkust laenutada ja õppida midagi, mis aitaks elujärge paremaks teha, tervist parandada, paremini majandada vms. See on muidugi üldistus, mis käib nende kohta, kelle kohta käib, sest süvafilosoofiliseks aruteluks peaksin oma blogi tegema. :)) Arvamus on oma, ei maksa pahandada.

  Arvamuse lõpp.

  • leoola
   01/04/2016 / 19:59

   Väga motiveeriv kommentaar :)
   Olen täiesti nõus ja proovin ise ka enamjaolt nii praktiseerida.
   Minu köögist on veel puudu üks toidukuivataja.
   Mind huvitab veel muidugi see ka, kas need tavapoe keemiaga pritsitud puuviljad ikka annavad hästi palju vitamiini või mitte.
   Ise olen püüdnud suvel võimalikult palju marju ja asju külmutada, et talvel smuutit teha aga no mõned puuviljad peavad ka ikka smuutisse või mahla minema.

   • MV
    03/04/2016 / 00:35

    Ise olen seda meelt, et kui paremat võtta ei ole, siis on poe oma parem kui mitte midagi. Eelistan aga paksu koorega vilju. Õunad kipuvad olema sellised.. meh, eriti, kui koore alla piiluda. Mitmed kodumaised taliõunasordid peavad kevadeni vastu – neid saab ka talvel talunikelt osta. Võimalusel ahnitsen siiski suurema kraami suvel kokku – talunikelt saab ploomidest viinamarjadeni. Ja talvevarusid ei pea ostma Kaubamaja maheletist või Lõunaka Taluturult – paljud talud võtavad külalisi lahelt vastu, eriti, kui korraga suured kogused osta. Nii saab mõnda kraami poole soodsamalt. Värskelt pressitud viinamarjamahl on ikka üks paremaid asju siin maa peal. :))

    Üks nipp ka: viinamarja-, sõtra- jms mahlasid võib panna kuubikutegemise kilekottidesse (misiganes nende nimi on :)). Talvel on hea sõstrakuubikuid hommikuse vee, mahla või tee sisse visata. Me tegime ka ingveri-sidrunimahlakuubikuid ette, sest ingverit ei viitsi iga päev pressida, aga hommikul on ingveri-sidrunimahla (õigemini vesilahust :D) hea juua.

    Ja suure ökonoomse püstiseisva sügavkülmiku ostmiseks ei pea ka tänapäeval jõukas olema. Ise vahtisin paar aastat üle tuhanderahast kaheukselist Liebherri, sest tahtsin võimalikult suurt sügavkülmikut ja et sobiks meie köögiga, aga lõpuks sain pärast uurimistööd ja paari näljast talve aru, et tehniliselt tulemuse osas suurt vahet ei ole (parem mingigi sügavkülmik kui mitte midagi ;)) ja ostsin “ajutiselt” korraliku kasutatud Samsungi – olemas kõik kellad ja viled, kiire suure koguse külmutus, välimus nagu uus ja ca 300l reaalset ruumi. Jepjep – arvutasin ära, palju ma tahan, et me pereliikme kohta talvel marju jms “värsket” sööks ja selle järgi valisin mahu. :D Külmutatud kraamist muide võib ka teoreetiliselt mahla pressida, nt kui talvistele õuntele rabarberit juurde tahaks vms (või jäätist teha), aga enne peab kraam natuke tahenema – päris jääd ei maksa ikka sisse toppida, see on juhendis ka kirjas.

  • Miramii
   Author
   02/04/2016 / 21:08

   Väga huvitav lugemine, MV :) Olen igas asjas nõus.

 4. Mammu
  01/04/2016 / 09:20

  Täiesti lõpp, Miramii! Kõik mis sa ostad…ma vajan kohe ka.

 5. 02/04/2016 / 20:22

  Minul on kasutusel Moulinexi aeglane mahlapress, mis küll jäätist ei võimalda teha, aga mahla tegemisega saab imehästi hakkama. Igapäevased koostisosad on porgand, peet, kurk, spinat, apelsin, sidrun, greip, ananass, õun (mitte kõik koos, aga erinevates kombinatsioonides).
  Kuna ma puuvilja väga niisama süüa ei viitsi, jube tüütu tegevus minu arust, siis mahladena on palju lihtsam oma igapäevane vitamiininorm täis saada :P

  • Miramii
   Author
   02/04/2016 / 21:07

   Jaa! Mul sama asi :) Niisama seda kohustuslikku “poetäite arvu” on raske kokku saada. Mahlaga aga pole probleemi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *